wtorek, 12 marca 2013

Leonidas współcześnie




Wykorzystując możliwości jakie dają narzędzia Google, zwłaszcza Google Ngram Viewer
i Google Trends, postanowiłem dokonać analizy hasła Leonidas w kontekście postaci historycznej. Należy w tym miejscu przybliżyć sylwetkę sławnego króla Sparty.
Sława wiąże się z rokiem 480 p.n.e., kiedy dowodził obroną przesmyku termopilskiego, stojąc na czele 300 spartiatów i kilku tysięcy żołnierzy innych polis greckich. Przez dwa dni Grecy odpierali ataki Persów, wieczorem drugiego dnia doniesiono Kserksesowi I o ścieżce górskiej prowadzącej na tyły pozycji greckich. Leonidas mógł odesłać większość swych żołnierzy, jednak tego nie zrobił. Pozostawił przy sobie Spartiatów i Tespijczyków, broniąc wąwozu do końca i ginąc w bohaterskiej oraz nierównej walce. Poświęcenie króla Sparty dało czas na wycofanie się reszty greckich wojowników.

Wykres z Google Ngram Viwer przedstawiający występowanie w książkach hasła Leonidas.
 
Powyższy wykres przedstawia występowanie słowa: Leonidas na przestrzeni ostatnich 200 lat. Analizując wykres można dojść do ciekawych wniosków, iż wszelkie nawiązania do króla Sparty miały swój wydźwięk polityczny, społeczny czy też kulturalny. 
W 1814 r. pojawia się obraz Jacques'a-Louisa Davida pod tytułem Leonidas pod Termopilami . Początek XIX wieku to także okres walki Greków o niepodległość i nawiązywania do wielkich bohaterów. W tym czasie powstaje hymn Grecji nawiązujący do tradycji starożytnych. W 1818 r. George Byron w swoim dziele Wędrówki Childe Harolda odwołuje się do Sparty, podobnie czyni w utworze Don Juan (1819-1824). W czasie II wojny światowej do mitu Sparty nawiązywali naziści przy okazji klęski pod Stalingradem, którą porównywali do klęski Leonidasa pod Termopilami.  Przechodząc w czasie do lat 60. XX wieku mam na myśli film zatytułowany Trzystu Spartan oraz powieść Stevena Pressfielda z 1998 r. Gates of fire. W 2006 r. pojawia się film 300, będący ekranizacją komiksu Franka Millera.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Wizualizacja historii